تهران، بلوار کشاورزجنب آزمایشگاه نور، پلاک 95، طبقه 5، واحد 9

سوالات متداول درباره جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، یک عمل جراحی برای بهبود ظاهر پلک‌ها است. این جراحی می‌تواند روی هردو پلک بالایی و پایینی یا تنها یکی از آن‌ها انجام شود. بلفاروپلاستی هم به جهت زیباسازی نواحی پیرامون چشم و هم برای درمان مشکلات عملکردی پلک استفاده می‌شود.

 • آیا پف پلک چشم ناشی از بیماری خاصی است؟

پف چشم در غالب موارد نشانه بیماری خاصی نیست ولی گاهی ممکن است بدلیل کم کاری تیرویید، اختلالات کلیه و کبد و یا آلرژی باشد. در غالب موارد بدلیل شل شدن لایه های نگهدارنده چربی در اطراف چشم و در نتیجه حرکت چربی به سمت بیرون بوده که به چشم حالت پف آلود میدهد. این مسئله توسط جراحی برژرف میگردد.

 • ورم بعد از عمل چقدر طول میکشد تا بهبود یابد ؟

ورم و درد بستگی به نوع پوست دارد . ولی اصولا به مدت دو هفته طول می کشد تا بهبود یابد.

بیشتر بخوانید : بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چیست و چگونه انجام میشود ؟

 • بعد از عمل بیمار می تواند ورزش کند ؟

توصیه می شود از فعالیت های سنگین و ورزش به مدت یک ماه خودداری کند .

 • بخیه‌های عمل بلفاروپلاستی جذبی هستند یا خیر

پزشکان متخصص عمل بلفاروپلاستی اغلب از بخیه جذبی استفاده نمی‌کنند. بخیه‌ها معمولا غیر جذبی هستند و 5 تا 10 روز بعد از جراحی کشیده می‌شوند و افتادگی پلک‌ها برطرف می‌شود. گاهی نیز بنا بر تشخیص پزشک جراح، بخیه‌ها به صورت مقطعی (یعنی همه بخیه‌ها به صورت همزمان با هم کشیده نمی‌شوند) کشیده می‌شوند. در رابطه با جای بخیه‌ها نیز باید بدانید که هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چون بخیه‌ها با ظرافت بسیار در قسمت تاشدگی طبیعی پلک زده می‌شوند.

سوالات متداول جراحی بلفاروپلاستی توسط دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

 • آیا در جراحی زیبایی پلک چشم ها بسته است ؟

خیر، در جراحی زیبایی پلک چشم ها کاملا باز است و فقط با پانسمان های مخصوص اطراف چشم و پلک ها پانسمان می شود .

 • مراقبت بعد از جراحی پلک چند روز طول می‌کشد؟

بعد از جراحی تا 3 روز بهتر است کمپرس یخ روی پلک‌ها گذاشته شود. در روز سوم هر ساعت 20 دقیقه کمپرس‌گذاری انجام شود. علاوه بر این باید تا یک هفته بیمار به صورت نیمه نشسته بخوابد. تا هم فشار روی پلک کمتر باشد و هم از ورم بیشتر جلوگیری شود.

 • چگونه تشخیص بدهم که به کشیدن پلک بالایی نیاز دارم یا به یک کشیدن ابرو؟

این به موقعیت و جایگاه ابرو بستگی دارد. در جلسه مشاوره و معاینه اولیه، دکتر با دستش پوست پیشانی بیمار را تا یک حد مشخص می کشد. وقتیکه پوست پیشتانی کشیده شد اگر بیشتر پوست پلک بالایی ناپدید شد، جراحی کشیدن پیشانی برای بیمار سودمند تر است. اگر کشیدن پوست پیشانی تأثیر کمی داشت یا اصلا تأثیری روی پوست پلک بالایی نداشت. بلفاروپلاستی بهترین عمل جراحی پلاستیک خواهد بود. اگر ابروی کیسه ای شکل کشیده شود ولی پوست اضافه کماکان روی پلک ها باقی بماند، برای پیدا کردن یک ظاهر جوانتر توصیه می شود که از عمل های کشیدن ابرو، بلفاروپلستی ابروی بالایی بصورت همزمان استفاده شود.
به عکس های فردیکه عمل کشیدگی ابرو انجام داده نگاه کنید. پوست پلک بالایی وی بریده نشده است. در این مورد، کشیدگی ابرو به تنهایی می تواند ظاهر فرد را جوانتر کند چون علت پیر بودن ظاهر وی ابروهای سست و شل او هستند (به ابروهای شل و وارفته brow ptosis نیز گفته می شود). این عکس ها را با عکس های قبل و بعد از عمل بیماری که بلفاروپلاستی ابروی بالایی را انجام داده است مقایسه کنید. در عکس قبل از عمل این فرد، می بینید که ابروی وی نیفتاده است، بنابراین برداشتن پوست پلک بالایی وی به تنهایی کافی است.

 • آیا من بعد از عمل شکل واقعی خود را حفظ خواهم کرد؟

اکثر بیماران می گویند که وقتی بعد انجام عمل به جمع اطرافیان خود باز می گردند با اظهارات زیر مواجه می شوند:
وای خدای من، تو فوق العاده شدی! یا مدل موها تو عوض کردی! یا توی تعطیلات بودی و … حفظ حالت منحصر به فرد بودن شما نشان دهنده موفقیت آمیز بودن جراحی است. اگر چه تغییر ظاهر ممکن است برای شما مهم باشد و خیلی به چشمتتان بیاید و لی اگر این تغییرات توسط اطرافیان شما حس نشوند، نباید زیاد تعجب کنید.

سوالات متداول جراحی بلفاروپلاستی توسط دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

 • آیا این عمل دردناک است؟

بعد از این عمل معمولا دردی وجود ندارد مگر بطور مختصر ولی اگر بخصوص در چند ساعت اول بعد از عمل درد شدید احساس شد باید فورا پزشک را در جریان گذاشت.

 • آیا با انجام جراحی پلک می توان چین و چروک های خنده را از اطراف چشم زدود ؟

نه متاسفانه – بلفاروپلاستی نمی تواند به اصلاح چین و چروک های که در زمان خندیدن در اطراف چشم ظاهر می شوند را ازبین ببرد و درمان نماید و معمولا بهترین درمان چین و چروک های خنده تزریق بوتاکس می باشد ، بلفاروپلاستی تنها پف و پوست های اضافه را اصلاح می نماید .

 • چرا پس از انجام جراحی زیبایی پلک صورت شخص در بعضی از افرادنامتقارن به نظر می رسد ؟

در خصوص پاسخ به این سوال این موضوع را مطرح نمود که جراح و پزشک باید مجرب باشد و ساختمان صورت را به طور کامل بشناسد ، و جراح به این نکته توجه نماید که فاصله ابرو و لبه پلک به هیچ عنوان نباید از یک سانتی متر کمتر شود ، در غیر این صورت فرد دچار مشکلاتی در تقارن نبودن صورت خواهد شد .

 • سن مناسب برای انجام جراحی زیبایی پلک چقدر است ؟

اعمال جراحی های زیبایی قطعا در سنینی که هنوز رشد صورت کامل نشده است بهتر است که انجام نشود . اگر مشکل افتادگی پلک مادرزادی باشد، حتی ممکن است در سنین پایین کودکی فرد نیاز به انجام جراحی زیبایی پلک داشته باشد . در ابتدا باید علت آن مشخص شود و اگر علت آن مادرزادی باشد حتی می توان در سنین پایین هم انجام شود اما بهتر است هر گونه جراحی در صورت زمانی باشد که سن رشد صورت به اتمام رسیده باشد . سن مناسب برای خانم ها در پایان شانزده سالگی و در پایان هفده برای آقایان می باشد .

 • آیا میتوانم جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی و تحتانی را با هم انجام بدهم ؟

انجام جراحی بلفاروپلاستی پلکهای فوقانی و تحتانی با هم هیچگونه منعی ندارد. اما بنا به شرایط بیمار و تصمیم بیمار ترجیح داده میشود بلفاروپلاستی پلکهای بالا و پایین در دو مرحله و جداگانه انجام شود.

سوالات متداول جراحی بلفاروپلاستی توسط دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

 • چند روز قبل از جراحی بلفاروپلاستی باید آسپرین خود را قطع کنم ؟

داروهای ضد انعقادی در جراحیهای پلک بویژه در جراحی بلفاروپلاستی پلکهای تحتانی باید قطع شود. دارویی مثل آسپرین باید حدود ۵ روز تا یک هفته قبل از جراحی قطع شود. ولی لازم به ذکر است که قبل از قطع هر گونه دارو باید با پزشک متخصص داخلی و یا قلب بیمار مشورت شود.

 • مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

سعی کنید داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع استفاده کنید ، رانندگی کردن تا 24 ساعت اول بعد از جراحی ممنوع است ، لازم است که یک همراه برای جراحی به شما کمک کند تا بعد از عمل شما را به خانه برساند زیرا به دلیل اثرات بی هوشی خطرناک است که خودتان به منزل بروید و یک هفته استراحت مطلق باید داشته باشید تا به خوبی بتوانید به محیط کارتان بازگردید و بعد از یک ماه می توانید به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهید.

من به شدت از جراحی ترس دارم می خواستم بدونم که آیا جراحی زیبایی پلک سخت است و من متوجه عمل می شوم؟

شما در حین جراحی به طور کامل بیهوش می شوید و هیچ گونه احساسی در مورد جراحی نخواهید داشت .

 • آیا می‌توان نزدیک شدن ابزارها به چشم را دید؟

خیر، بیمار حتی نزدیک شدن ابزار جراحی به چشم را نیز نخواهد دید. در اکثر عمل‌های جراحی چشم‌های بیمار را می‌بندند. گاهی اوقات، مخصوصاً در حین بلفاروپلاستی پلک زیرین برای بیمار از یک پوشش قرنیه استفاده می‌شود تا سطح جلویی چشم را بپوشاند تا بیمار نتواند چیزی را ببیند. حتی اگر چشم‌های بیمار باز باشد، ابزارهای جراحی به قدری به چشم شخص نزدیک است که نمی‌تواند روی آنها تمرکز کرده و آنها را ببیند.

 • آیا می‌توان در حین جراحی چشم‌ها را بست؟

بله، ولی بیمار چشم‌هایش را تقریباً در تمام طول این جراحی بسته نگاه خواهد شد. شاید از بیمار خواسته شود تا در حین جراحی برای مدت کوتاهی چشم‌هایش را باز کرده و به بالا نگاه کند.

 • اگر بیمار در حین جراحی به خواب برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بستن چشم‌ها معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند و برخی از بیماران حتی در حین جراحی جراحی به خواب می‌روند، مخصوصاً اگر از آرام‌بخش برای آنها استفاده شده باشد. بعد از جراحی بیمار را از خواب بیدار خواهند کرد.

دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

 • آیا لیفت پلک در بینایی افراد تاثیر می گذارد؟

لیفت پلک هیچ گونه تاثیری بر دید فرد نمی گذارد، چنانچه زود درمان نشود، دید را مختل می کند.

 • شرایط خاصی برای این جراحی وجود دارد؟

شرایط مورد نیاز برای این جراحی مشابه مواردی است که برای هر جراحی دیگر مورد نیاز است، بدین معنی است که فرد در سلامت کامل جسمانی باشد و سطح دیابت و فشار خون نیز طبیعی و تحت کنترل باشد. همچنین لازم است که فرد از مصرف آسپرین قبل از جراحی اجتناب نماید.

 • چه مدتی پس از جراحی پلک می توان رانندگی کرد؟

به صورت کلی یک روز پس از جراحی زیبایی پلک می توانید رانندگی کنید. اما ما توصیه می کنیم 7 تا 10 روز پس از عمل بلفاروپلاستی رانندگی کنید.

 • محل ایجاد برش ها برای بلفاروپلاستی پلک بالا کجاست؟

برش های بلفاروپلاستی بر روی چین های پلک بالا انجام می شوند. گاهی اوقات برش ها کمی به سمت خارج از پلک و به سمت خطوط پنجه کلاغی می روند.

 • آیا اسکار به وجود خواهد آمد؟

جراحان پلاستیک به بیماران هشدار می دهند که همیشه پس از جراحی اسکار به وجود می آید. اما پلک ها بهتر از هر قسمت دیگر بدن بهبود می یابند. دلیل این امر این است که ایجاد اسکار به ضخامت پوست وابسته بوده و پلک دارای نازک ترین پوست است. معمولا اسکارهای پلک زمانی که چشم شما بسته است و فردی با دقت به دنبال تفاوت هایی در پلک شما باشد، قابل مشاهده است.

دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

 • من چشمهای پف کرده دارم که می خواهم عمل بلفاروپلاستی پلک بالا را انجام دهم

البته آن طوری که تحقیق کردم متوجه شدم که نوع عمل بلفاروپلاستی با لیزر بهتر است (نوعی که هم از لیزر برای برش استفاده می شود و هم برای پایان کار و محو کردن جای برش ) آیا شما این عمل را انجام می دهید؟
چون اخبارها در مورد ریکاوری متفاوت است. بعد از عمل چند روز به استراحت مطلق نیاز دارم و از چه روزی می توانم در بیرون خانه قدم بزنم یا مهمانی برم؟
خير اين عمل با ليزر انجام نميشود و با كوتر انجام ميشود و هيچ تفاوتي هم در نتيجه نهايي ندارد بنده با هر دو روش انجام ميدهم، ريكاوري ده روز تا دو هفته است اما خط برش بعد از ٢-٣ ماه محو مي شود.

 • چه انتظاراتی باید از عمل جراحی زیبایی پلک داشته باشیم؟

حلقه های سیاه اطراف چشم برطرف نمی شود.

 • جراح قبل از جراحی بلفاروپلاستی چه اقداماتی انجام می دهد؟

قبل از عمل جراحی یک معاینه دقیق انجام می شود. تعیین قدرت بینایی، بررسی وضعیت لایه اشکی، بررسی حرکات چشم و اعصاب حرکتی و حسی چشم و صورت، بررسی وضعیت ابروها و قرینه بودن آن ها از جمله این معاینات است. انجام آزمایش خون و بررسی وضعیت سیستمیک فرد ضروری است.

نظر خود را اضافه کنید