مراقبت های لازم بعد از جراحی لیفت صورت

لیفت صورت

فیس لیفت در واقع یک عمل زیبایی محسوب می شود که در طی آن پوست افتاده و شل صورت و گردن کشیده شده و به حالت اولی خود باز می گردد.

این عمل زیبایی همچنین زیبایی و جوان سازی پوست، حذف بافت های اضافی صورت و شل پوست در زیر چانه و فک و تقویت عضلات را به دنبال دارد. این عمل بدون اثر برش خاتمه یافته و اثرات آن طولانی مدت خواهد بود.

لیفتینگ صورت یکی از جدیدترین روش های غیرتهاجمی برای مقابله با افزایش سن است.
با استفاده از جراحی صورت می توان افتادگی پوست که بسیاری از افراد میانسال از آن ناراضی بود را برطرف کرد این روش علی رغم سایر روش ها به صورت دائمی می باشد.

با توجه به میزان افتادگی از لیفت های متفاوت استفاده می شود که اگر میزان افتادگی زیاد باشد از لیفت کلاسیک و اگر افتادگی خفیف باشد از مینی لیفت استفاده می شود.

مراقبت‌های لازم بعد از لیفتینگ

معمولا بعد از عمل لیفت ، وجود درد، کبودی و ورم در ناحیه بخیه زده شده و پیرامون آن طبیعی است. معمولا پزشک شما داروهایی مانند مسکن و آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند که به کنترل درد و جلوگیری از عفونت بعد از جراحی کمک می‌کند.

 • کشیدن درن‌ها: به طور معمول در جراحی‌های لیفتینگ عمده و وسیع‌تر مانند لیفت پوست شکم، ران، بازو، گردن و یا سینه، ممکن است درن یا همان لوله‌های خروج خونابه و ترشحات بدن در محل بخیه کار گذاشته می‌شود.

این لوله‌ها کمک می‌کند تا خون و مایعات از زیر پوست خالی شود و ورم بعد از عمل کاهش یابد. معمولا بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل لیفت، این درن‌ها برداشته می‌شود.

 • کشیدن بخیه‌ها: اگر در عمل لیفت پوست از بخیه‌های جذبی استفاده شده باشد، نیازی به کشیدن نیست.

با این حال معمولا از بخیه‌های غیر جذبی استفاده می‌شود، به ویژه در بخش‌هایی که تحرک بیشتری دارد و ممکن است بخیه جذبی توانایی لازم را در بسته نگه داشتن جای برش، نداشته باشد.

در چنین مواردی بین ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل، نخ‌های بخیه کشیده می‌شود. البته بر خلاف نظر عموم، این کار معمولا بدون هیچ درد و مشکلی انجام می‌شود و جای هیچ ترس و نگرانی نیست.

بیشتر بخوانید : لیفت صورت چیست، چگونگی انجام ،عوارض و مزایای آن

مراقبت های بعد از لیفت صورت دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

چهار مرحله دوران بهبودی پس از انجام عمل جراحی لیفت صورت

دانستن آنچه که باید پس از انجام عمل جراحی انجام دهید و اینکه این کارها را چگونه و چه موقع انجام دهید کلید موفقیت کلی عمل لیفت صورت است.

جراح باید مراحل مختلف دوران بهبودی را به تفصیل برای شما توضیح دهد تا به شما در مدیریت انتظارات و تسریع روند بهبودی مؤثر کمک شود.

 • مرحله ۱ / روز ۱ – ۷ اقدام پس از انجام عمل جراحی لیفت صورت : استراحت کنید اما نه در رختخواب

با این که هفت روز اول دوران بهبودی پس از انجام عمل را باید آسان گرفت (و در ۲۴ ساعت اول پس از انجام عمل شما باید یک نفر همراه داشته باشید) هر گونه خستگی / حالت تهوع مضاعف که در طول این هفته احساس کردید احتمالاً به دلیل مصرف داروهای مسکن است و نه به دلیل انجام عمل لیفت صورت.

اگر چه تورم و کبودی در ۳ تا ۴ روز پس از انجام عمل به حداکثر خود می‌رسد اما یک تا دو روز پس از انجام عمل جراحی، حال شما به اندازه‌ای خوب خواهد بود که می‌توانید از رختخواب برخاسته و در منزل قدم بزنید.

جراح ممکن است داروهای مسکن را برای کمک به مدیریت ناراحتی‌هایی که شما پس از انجام عمل لیفت صورت احساس می‌کنید تجویز نماید. آنها را طبق برنامه و مطابق دستورالعمل داده شده مصرف کنید تا درد و خشک‌شدگی در گردن، گوش‌ها یا صورت شما به طور مؤثری تحت کنترل قرار گیرد و شما قادر به انجام فعالیت‌های سبک خود نظیر انجام کارهای منزل شوید.

حرکت دادن بدن و گردش جریان خون بسیار مهم است زیرا به تسریع روند بهبودی شما کمک می‌کند. به دقت و به طور مرتب مطابق دستورالعمل پزشک از زخم‌های خود مراقبت کنید (و تمام دستورالعمل‌های دیگر پزشک را به دقت رعایت کنید) تا به تسریع روند بهبودی شما پس از انجام عمل لیفت صورت کمک شود.

بخیه‌های زخم‌ها ممکن است باعث خارش شوند اما باید به خوبی از آنها مراقبت کنید تا باعث کاهش ناراحتی‌های شما شود. ممکن است یک طرف صورت شما بیش از سمت دیگر آن دچار تورم و کبودی شود زیرا عمل در هر طرف صورت مستقل انجام می‌شود.

به هر حال، اگر ورم شدیدی در هر طرف صورت یا گردن خود دیدید بلافاصله با جراح تماس بگیرید تا موضوع را بررسی کند. همچنین در صورتی که در روزهای پس از انجام عمل، تب شدید داشتید نیز باید با جراح تماس بگیرید.

 • مرحله ۲ / روزهای ۷ تا ۱۴ پس از انجام عمل جراحی: احساس بهبودی و پیشرفت در درمان

کمی کبودی و تورم روی یک یا دو طرف صورت و گردن، چشم‌ها و حتی پشت گوش‌ها در هفته دوم بهبودی کاملاً طبیعی است. برخی بیماران احساس عجیبی مانند گزگز، سوزش، بیحسی یا سفتی دارند که دلیل آن تورم و کبودی بوده و عادی است.

لیفت گردن یا کشیدن پوست گردن و روش های انجام آن
مطالعه کنید

حدود ۴ روز پس از انجام عمل، کبودی و تورم پس از عمل لیفت صورت به تدریج شروع به برطرف شدن می‌کند اما پیشرفت واقعی در هفته‌های دوم و سوم پس از عمل دیده می‌شود.

اگر چه شرایط در این مرحله شروع به بهبودی می‌کند، شما باید یک تا دو هفته صبر کنید تا کبودی‌ها و تورم‌ها به طور کامل برطرف شوند. به یاد داشته باشید که نتایج نهایی پس از یک سال دیده می‌شوند.

از آنجا که ممکن است شما تمایل نداشته باشید در این دوره در محل کار، باشگاه یا انظار عمومی دیده شوید باید فعالیت‌های سبکی مانند پیاده‌روی را در برنامه خود قرار دهیت تا انرژی شما حفظ شود.

مراقبت های بعد از لیفت صورت دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

 • مرحله ۳ / روزهای ۱۵ تا ۳۰ پس از انجام عمل جراحی: بازگشت به بازی

در هفته‌های ۳ و ۴ دوران بهبودی، زخم‌های شما شروع به خوب شدن می‌کنند. ممکن است در حالی که هنوز بخیه‌ها یا گیره‌ها روی شکاف‌های ایجاد شده برای انجام عمل هستند، زخم‌ها جمع شده، دلمه ببندند و شروع به التیام پیدا کردن کنند.

با این که بسیاری از بیماران ۲ تا ۳ هفته پس از انجام عمل، آمادگی حضور در محل کار را پیدا می‌کنند اما ممکن است هنوز تورم در برخی قسمت‌های صورت آنها دیده شود. این عادی است و به مرور زمان بهبود می‌یابد.

فرایند بهبودی در هر فرد بسیار متفاوت از دیگران است. شما حدود ۳ هفته پس از انجام عمل لیفت صورت احساس بهبودی کرده و بهتر به نظر می‌رسید و می‌توانید به فعالیت‌های خود نظیر کار و ورزش ادامه دهید، در این مدت ممکن است رنگ پوست شما به طور موقتی صورتی یا قرمز کم‌رنگ شود که در این صورت پزشک برخی درمان‌های مناسب با شرایط را به شما توصیه خواهد کرد.

وی در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید پس از عمل لیفت صورت نیز با شما بیشتر صحبت خواهد کرد. با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، پوست شما دچار پیری زودرس می‌شود. می‌توانید روی زخم‌ها را آرایش کرده یا با موهای خود آنها را استتار کنید.

عمر اسکارها در حدود یک سال است بنابراین در حالی که هر روز زخم‌های شما در حال التیام یافتن هستند، پس از گذشت چند ماه آنها بهبود یافته و آن طور که دوست دارید به نظر خواهید رسید.

 • مرحله ۴ / روز ۳۰ ام پس از انجام عمل و بعد از آن: نزدیک شدن به خط پایان

اگر چه بهبودی – یعنی زمانی که شما می‌توانید پس از انجام عمل لیفت صورت به فعالیت‌های عادی خود بپردازید – حدود دو هفته طول می‌کشد اما از بین رفتن کامل تورم و کبودی باقیمانده و تغییرات حسی پوست حدود یک سال طول می‌کشد.

به یاد داشته باشید که احتمالاً پس از گذشت ۳ هفته، فقط خود شما متوجه اثرات جانبی ظریف پس از لیفت صورت خود می‌شوید و دیگران به سختی می‌توانند این تغییرات را ببینند. به یاد داشته باشید که داشتن حس خوب در هر مرحله از فرایند بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است.

مراقبت های بعد از لیفت صورت دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

دستورات و مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

 • مصرف دارو بعد از جراحی لیفت صورت

بعد از جراحی لیفت صورت نیز همانند دیگر اعمال جراحی ؛ پزشک معالج ، داروهایی را جهت کمک به تسکین و التیام درد احتمالی ناشی از عمل و نیز جلوگیری از ایجاد عفونت در محل جراحی ؛ تجویز خواهد نمود که باید رأس ساعت معین و به طور کامل به مصرف برسند.

 • تورم و کبودی بعد از جراحی لیفت صورت

بعد از جراحی لیفت صورت ، یکی از عوارض شایع و بدیهی که در همه افراد بروز می کند ، مواجهه با تورم و کبودی در موضع جراحی ؛ خصوصا در نواحی ای از صورت که پوست ظریفی دارد ، همچون اطراف چشم ها می باشد.

کبودی و ورم بعد از جراحی لیفت صورت ، همانطور که اشاره شد از عوارض بدیهی این عمل محسوب می گردد ، لذا این مسئله نباید شما را دچار نگرانی و تشویش خاطر نماید ؛ چرا که به تدریج از بین خواهد رفت.

ساکشن غبغب ، انواع آن و مراقبت های پس از انجام
مطالعه کنید

مراقبت های بعد از لیفت صورت دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

 • رژیم

بعد از رفع بیهوشی عمومی، باید مایعات فراوان مصرف کنید. مصرف بالای پروتئین و داشتن رژیم غذایی منظم، تا چند روز پس از عمل، ضروری است. همچنین آب زیاد مصرف کنید تا از کمبود آن در بدن جلوگیری شود.

البته مصرف کافی آب مانع از حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل لیفت می‌شود. داشتن وعده‌های غذایی منظم، موجب می‌شود تا احساس بهتر و قدرت بیشتری داشته باشید و سریع‌تر بهبود بیابید.

تا اینجا به این نتیجه رسیده‌اید که رفع نشانه‌های پیری با جراحی نه تنها درد دارد بلکه باید از رژیم غذایی برای بهبود استفاده کرد.

 • تغییر رنگ پوست

تا اینجا در مورد نکات ضروری بعد از عمل جوانسازی پوست صحبت کردیم اما عوارض آن به همین موارد ختم نخواهد شد. در برخی موارد پس از ورم، پوست تغییر رنگ پیدا می‌کند؛ این امر به ‌دلیل جمع شدن خون در زیر بافت‌ها است.

این عارضه معمولاً 2 تا 3 روز پس از عمل جراحی اتفاق می‌افتد. بُخور دادن می‌تواند روند درمان را سرعت بخشد. تغییر رنگ پوست برای داوطلبان جوان کمتر اتفاق می‌افتد اما پوست داوطلبان مسن‌تر، به‌ خصوص افراد سالمند بیشتر در معرض کبودی و تغییر رنگ شدید قرار دارد.

 • استفراغ و حالت تهوع

در صورت داشتن حالت تهوع و استفراغ، تا یک ساعت پس از عمل، هیچ داروی خوراکی استفاده نکنید. برای بهتر شدن حالت تهوع، بهتر است مقداری نوشابه، چای یا دمنوش زنجبیل را در طی 15 دقیقه به‌آرامی بنوشید.

البته باید بدانید که مصرف نوشابه، می‌تواند اثر آرام‎بخش روی معده داشته باشد. هنگامی‌که حالت تهوع کاهش یافت می‌توانید مصرف غذاهای جامد و داروهای تجویز شده را از سر بگیرید. در صورتی‌که تا 3 ساعت پس از عمل، حالت تهوع کاهش نیافت، با دکتر تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از لیفت صورت دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

مراقبت بعد از جراحی لیفت صورت برای داشتن بهترین نتیجه ی جراحی

 1. در صورتی که دارای بیماری خاصی هستید و یا داروی خاصی مصرف میکنید حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است پزشک در صورت لزوم دستور قطع بعضی از داروها را برای مدتی بدهد.

2. پس از انجام عمل داروها را به طور مرتب مصرف نمایید و فقط از مسکنی که پزشک برای شما تجویز نموده است استفاده کنید. بعد از طی ۲هفته ماساژهای بعضی بخش های صورت مثل پلک آغاز می شود که شیوه انجام آن برای شما تشریح خواهد شد.

3. به ندرت درن ( یک وسیله پلاستیکی کوچک) در کنار زخم شما گذاشته می شود که خون ها را از زیر پوست شما خارج کند. در صورت وجود درن نیاز است که بیمار حداکثر طی 48 ساعت بعد از جراحی برای خارج کردن آن به پزشک مراجعه کند.

4. در سه روز اول بعد از جراحی شاهد افزایش تورم در صورت خصوصا در نواحی اطراف چشم که پوست نازک تری دارند هستیم، که این امر کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

5. توصیه می شود در سه روز اول بعد از جراحی از کیسه ی یخ برای کاهش تورم استفاده شود.همچنین بالا قرار گرفتن سر هنگام خواب نیز درکاهش تورم بسیار موثر خواهد بود.

6. در روز جراحی و بعد از مرخص شدن بهتر است از غذاهای نرم و سبک استفاده شود.

7. از فردای روز جراحی لیفت میتوانید هر نوع غذایی را میل کنید.با وجود آنکه مطالعات ثابت شده ای برای تاثیر رژیم غذایی بر روند بهبود و کاهش کبودی و تورم وجود ندارد اما میتوانید از آب آناناس طبیعی و کرفس برای تسریع در روند بهبود، استفاده کنید.

8. جهت کاهش تورم صورت به ویژه اطراف چشم ها در صبح هنگام توصیه می شود غذاهای کم نمک مخصوصاً در شب میل شود ضمن اینکه از مصرف دوغ و فست فود پرهیز نمایید.

مراقبت های بعد از لیفت صورت دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

9. داروهایی را که پزشک بعد از جراحی برای شما تجویز میکند را به طور کامل مصرف کنید و از قطع خودسرانه ی داروها پرهیز کنید.

10. 24 ساعت بعد از جراحی، برای جلوگیری از عفونت و تسریع در روند بهبود، به طور مرتب هر روز استحمام کنید و محل زخم را با آب و شامپوی بچه شستشو دهید

11. از رفتن به جکوزی و سونا در طول دوره ی بهبودی اجتناب کنید.

12. تا یک ماه بعد از جراحی از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید.

13. انجام ورزش سنگین و فعالیت های شدید جسمانی تا 2 ماه بعد از جراحی توصیه نمی شود.

14. هفته بعد ازعمل بخیه های شما کشیده می شود پس از آن در ۳٫۶٫۹٫۱۲٫۱۸ماهگی به ویزیت دوره ای نیاز خواهید داشت. تمامی معاینات دوره ای شما پس از یک هفته به صورت رایگان صورت خواهد پذیرفت در این دوران صورت از لحاظ روند بهبودی ارزیابی خواهد شد.

پیوند استخوان فک صورت، معایب و مزایای آن
مطالعه کنید

15. بنابراین مراجعه ی به موقع و مرتب شما در بهتر شدن نتیجه ی جراحی بسیار موثر است.

16. به مدت 4 هفته از تماس با هرگونه مواد آرایشی روی زخم ها پرهیز کنید.
17. پس از یک روز می توانید از مواد آرایشی استفاده نمایید اما از هر نوع فشار شدید روی صورت و یا ماساژ بدون مشورت با پزشکاجتناب نمایید ضمن اینکه تا دو هفته پس از عمل جراحی مصرف قلیان و سیگار ممنوع می باشد.

18. لازم به یادآوری است که رعایت تمام نکات فوق در کنار مهارت پزشک و همچنین دید زیبایی شناسی او منجر به انجام جراحی لیفت صورت با بالاترین نتیجه ی رضایت مراجعه کننده می شود.

19. باید توجه داشت که داشتن رژیم غذایی حاوی میوه ها و سبزیجات تازه و نوشیدن آب به مقدار کافی در کنار سبک زندگی سالم و انجام ورزش روزانه به طور مرتب باعث ماندگاری بیشتر نتیجه ی جراحی لیفت خواهد شد .

مراقبت های پس از لیفت با نخ

مراقبت های بعد از لیفت صورت دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

1.وقتی به خانه رسیدید برای باقی روز در آرامش استراحت کنید. می توانید آزادانه حرکت کنید ولی از بلند کردن بار های سنگین و فعالیت های شدید حدود دو تا سه هفته خودداری کنید.

2. فرد ممکن است پس از انجام لیفت با نخ دچار تورم و کبودی شود که برای کاهش آن به مدت 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده نمایید.

3. فرد به مدت دو ماه از ماساژ دادن ناحیه تحت درمان خودداری کند.

4. داروهایی را که پزشک برای تان تجویز می کند راس ساعت استفاده کنید.

5. برای کاهش میزان تورم و کبودی هنگام استراحت و دراز کشیدن دو بالشت زیر سر خود قرار دهید.

6. بعد از جوانسازی صورت با نخ تا مدتی از انجام حرکات شدید مانند خندیدن و گریه کردن جدا خودداری کنید.

7. بانوان به مدت 24 ساعت از آرایش کردن پرهیز نمایند.

8. آقایان به مدت یک هفته از تراشیدن ریش و سبیل خود اجتناب کنند.

9. بهتر است زیر سرتان را به اندازه چهل و پنج درجه بالاتر از بدن قرار دهید.

10. به مدت دوازده ساعت منطقه تحت درمان را نشویید و به ان دست نزنید.

11. دو هفته آدامس نجوید و برای نوشیدن از نی استفاده نکنید.

12. به مدت چهل و هست ساعت آرایش نکنید و از کرم های پوست استفاده نکنید.

13. برای حداقل هفت روز از فعالیتی که به سبب آن سر در موقعیتی پایین تر از قلب قرار می گیرد پرهیز کنید.

14. یک تا دو روز بعد از انجام این روش می توانید موهایتان را بشویید که بهتر است با شامپوی بچه این کار را انجام دهید.

15. بهتر است از غذاهای روان یا نوشیدنی ها که نیاز به جویدن زیاد ندارند برای هفت تا ده روز پس از لیفت صورت با نخ مصرف کنید.

16. باید طوری بخوابید یا بنشینید که به ناحیه تحت درمان فشار زیادی وارد نشود مثلا اگر لیفت با نخ را در صورت یا گردن خود انجام داده اید رو به بالا بخوابید.

اگر بازوهایتان را با لیفت با نخ تحت درمان قرار داده این به پهلو نخوابید تا وزنتان روی آن ها قرار نگیرد.هم چنین اگر از لیفت باسن با نخ بهره برده اید باید روی شکم بخوابید و به مدت یک هفته روی باسن ننشینید و ترجیحا وزن خود را به پهلو ها بیندازید تا ترمیم بهتر انجام شود.

مراقبت های بعد از لیفت صورت دکتر رضا امیرزرگر فوق تخصص جراحی زیبایی فک صورت دهان دندان در کلینیک زیبایی تهران

17. به آرامی مناطق تحت درمان را بشویید ولی برای دو هفته صورتتان را ماساژ ندهید.

18. با استفاده از کرم های ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ در نور مستقیم آفتاب از پوست خود محافظت کنید.

19. در صورتی که لیفت با نخ را برای صورت انجام داده اید از تا انتها باز کردن دهان خود برای سه تا چهار هفته خودداری کنید.(در صورت امکان تا دو هفته از معاینه و درمان نزد دندانپزشک بپرهیزید.)

20.  یک درد نیش مانند یا ناراحتی طبیعی است.مسکن خود را طبق توصیه پزشک مصرف کنید.از مصرف داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن یا ناپروکسین خودداری کنید زیرا التهاب برای تحریک ترشح کلاژن جدید در محل ضروری است و ایبوپروفت یا ضد التهاب های مشابه این روند را با مشکل روبرو می کنند.
21. از الکل و داروهای ضد انعقاد به مدت یک هفته اجتناب کنید مثل آسپرین.

22. از رقیق کننده های خون مثل ویتامین A , C, E برای هفت روز خودداری کنید.

23. از حضور در محل هایی با دماهای پایین یا بالا مثل سونا یا آب و هوای سرد برای ده روز خودداری فرمایید.

نظر خود را اضافه کنید