هایفوتراپی چیست ،روش های انجام ،مزایای و معایب آن - دکتر رضا امیرزرگر

هایفوتراپی چیست ،روش های انجام ،مزایای و معایب آن

هایفوتراپی چیست؟

هایفو یا HIFU مخفف واژه‌ی انگلیسی High-Intensity Focused Ultrasound به معنای «امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا» است. هایفو یکی از روش‌های نسبتاً جدید در درمان‌های زیبایی برای سفت کردن و لیفتینگ پوست است که بدون درد و غیرتهاجمی بوده و می‌تواند جایگزین لیفت صورت شود.

در هایفوتراپی از امواج فراصوت (اولتراساوند) استفاده می‌شود. یعنی همان امواجی که در دستگاه‌های سونوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منتها در هایفو این امواج به صورت متمرکز به لایه‌ی خاصی از پوست انرژی وارد کرده و باعث تحریک تولید رشته‌های کلاژن می‌شوند. کلاژن‌ها وظیفه‌ی استحکام بافت‌های بدن از جمله پوست را دارند؛ لذا این اتفاق باعث می‌شود که پوستی سفت‌تر و بدون چین و چروک داشته باشیم.
استفاده از هایفوتراپی برای درمان تومورهای سرطانی سال‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این روش برای انجام درمان‌های زیبایی برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ مطرح شد.
هایفوتراپی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال ۲۰۰۹ با کاربرد لیفت ابرو تایید شد. در سال ۲۰۱۴، FDA استفاده از این روش را برای بهبود وضعیت خطوط و چین و چروک ناحیه‌ی خط گردن و بالای سینه نیز تایید کرد. به دلیل نوین بودن این روش درمانی، برخی از استفاده‌های آن هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته است ولی شواهدی مبنی بر مضر بودن یا آسیب زننده بودن استفاده‌های مختلف هایفوتراپی وجود ندارد و این روش بسیار ایمن‌تر از جراحی‌های زیبایی است.

هرچند بر روی روش درمانی هایفو پژوهش‌های بالینی گسترده‌ای انجام نشده است، چندین و چند پژوهش‌ کوچک‌تر نشان می‌دهند که این روش برای لیفت صورت و بهبود وضعیت چین و چروک ایمن و موثر است. افرادی که این درمان را دریافت کرده‌اند بعد از چند ماه می‌توانند تاثیرات مثبت آن را مشاهده کنند؛ بدون این که در معرض خطرات و عوارض جانبی ناشی از جراحی‌های زیبایی و لیفتینگ قرار بگیرند.

کاربرد های هایفوتراپی

جوانسازی با هایفو
لیفت با هایفو
ازبین بردن چروک با هایفوتراپی
هایفوتراپی غبغب یکی از موثرترین روش های رفع غبغب
سفت کردن پوست
کلاژن سازی
لیفت و بالا کشیدن ابرو
افزایش الاستیسیتی گونه ها

هایفوتراپی توسط دکتر رضا امیرزرگر در کلینیک زیبایی تهران

بیشتر بخوانید لیفت صورت چیست، چگونگی انجام ،عوارض و مزایای آن

هایفوتراپی صورت روشی برای لیفت پوست بدون جراحی

هایفوتراپی از انرژی اشعه های فراصوت متمرکز شده استفاده می کند و لایه های پوست را تنها در زیر سطح خود مورد هدف قرار می دهد و انرژی فراصوت باعث می شود که بافت پوست به سرعت گرم شود و زمانی که سلول ها در محلی قرار بگیرند و دمای مشخصی به آن ها برسد، می تواند تخریب سلولی را تجربه کند که این تخریب، سلول ها را تحریک می کنند تا کلاژن بیشتری تولید کند.

کلاژن پروتئینی است که ساختار پوست را بهبود می بخشد و افزایش کلاژن باعث سفت شدن پوست می شود و در نتیجه چین و چروک ها کم تر خواهند شد. امواج فراصوت با فرکانس بالا روی بافت های مشخصی از پوست متمرکز می شود و هیچ خطری برای لایه های بالایی پوست و مشکلات آن نیز وجود نخواهد داشت.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

هایفوتراپی ممکن است برای همه مناسب نباشد و این پروسه برای افرادی بهتر کار می کند که بالای 30 سال هستند و سفتی پوست آن ها معمولی است و افرادی که پوست بیش از حد شل و افتاده دارند، ممکن است برای نتیجه بهتر به چند درمان نیاز داشته باشد.
افراد سن بالاتر با آثار پیری زیاد، افتادگی پوست و چین و چروک های بیش از حد روی گردن نمی توانند کاندیدای خوبی برای این نوع درمان باشند و احتمالاً نیاز به جراحی خواهند داشت.
هایفوتراپی برای افرادی که عفونت دارند یا منافذ پوست آن ها باز است، پیشنهاد نمی شود و افرادی که دچار آکنه هستند یا ایمپلنت های فلزی در دندان خود کاشته اند نیز تحت درمان قرار نخواهند گرفت.

چه کسانی میتوانند از هایفوتراپی بهره مند شوند

بطور کلی تمامی افراد در هر گروه سنی میتوانند از این روش استفاده کنند. در واقع هایفوتراپی هم مانند بسیاری از روش های جوانسازی پوست، محدودیت سنی خاصی ندارد. اما افرادی که بالای 30 سال هستند (سن شل شدن پوست) می توانند از این روش بهره ببرند. همچنین افرادی که قصد کاهش وزن دارند اما نگران شل شدن پوست هستند هم می توانند از هایفو استفاده کنند.

هایفوتراپی توسط دکتر رضا امیرزرگر در کلینیک زیبایی تهران

اثربخشی و نتایج هایفوتراپی چیست؟

1-لیفت کردن ابروها (بدون جراحی)
2-از بین بردن غبغب (بدون جراحی)
3-لیفت کردن صورت و گردن (بدون جراحی)
4-سفت و محکم کردن پوست صورت و گردن (بدون جراحی)
5- رفع افتادگی پلک بالا
6-رفع چین و چروک های اطراف چشم ها
7-از بین بردن خطوط خنده و گریه
8-از بین بردن افتادگی های زیر چانه
9-از بین بردن چین و چروک های صورت و بالای گردن

دوام و عارضه های هایفوتراپی

بطور کلی تا به حال هیچ عارضه ای از هایفوتراپی گزارش نشده است بیمار هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد شاید یک گرمای بسیار خفیف و گذرا احساس کند ولی این طور نیست که در طول مدت درمان مثل سایر روشها از زخم یا قرمزی شدید پوست رنج ببرد هایفوتراپی به هر نوع پوستی سازگاری دارد و شخص با انجام هافوتراپی تا 8 سال جوانتر و زیبا تر خواهد گردید در مورد دوام مطالعات و بررسی ها بر این است که هایفوتراپی تا دوسال باقی خواهد ماند البته بیمار باید تحت نظر پزشک معالج برای دستیابی به نتایج بیشتر این عمل را تکرار کند.

چند جلسه هایفو مورد نیاز است؟

به طور کلی، نتایج بسیارخوبی پس از همان نخستین جلسه هایفوتراپی حاصل می شود. برای کسب نتیجه بهتر میتوان پس از ۳ تا ۱۲ ماه درمان را تکرار کرد.

هایفوتراپی توسط دکتر رضا امیرزرگر در کلینیک زیبایی تهران

روش کار و مکانیسم عمل هایفوتراپی

در هایفوتراپی انرژی متمرکز شده ی ماوراصوت بدون اینکه هیچ آسیبی به سطح پوست و یا بافت‌های اطراف وارد کند، از پوست رد شده و موجب گرم شدن نواحی عمقی تری که مورد نظر پزشک هستند می‌شود. بالا رفتن دمای لایه های عمقی موجب می گردد فرایندهای طبیعی‌ترمیم بدن فعال گشته و روند ساخت کلاژن‌ تحریک گردد. با تحریک تولید کلاژن با گذشت زمان پوست لیفت شده و سفتی قبلی خود را مجددا به دست خواهد آورد. حصول نتایج درمانی در هایفوتراپی تدریجی خواهد بود و بعد از ۳ ماه به مرور آشکار خواهد گشت و روند ترمیم پوستی و تولید کلاژن تا ۸ ماه پس از انجام هایفو ادامه خواهد داشت.
قبل از انجام هایفو نیازی به آماده سازی پوست نمی باشد. در ابتدا پوست تمیز می گردد. سپس سطح پوست مناطق تحت درمان با ژل سونوگرافی آغشته شده و سری ( هند پیس) دستگاه به آرامی بر روی پوست حرکت داده می شود.

هایفوتراپی هیچگونه دوران نقاهت و بستری نداشته و پس از انجام آن شامل محدودیت و مراقبت های خاصی نمی باشد. در این روش جوانسازی هيچ گونه ماده ى خارجى وارد بدن نمی گردد و فقط انرژی امواج ماوراصوت است که تحریکاتی را به پوست وارد می نماید تا بدن از راههای طبیعی به ترمیم و جوانسازی برسد.
هر جلسه درمان با توجه به وسعت ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد و بلافاصله بعد از جلسه درمانی، فرد می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد. پس از انجام جلسه هایفوتراپی ممکن است شما شاهد نتایج مثبت اولیه ای شوید که البته این نتایج موقتی بوده و نهایتا پس از دو هفته ناپدید می گردد. باید بدانیم که روند طبیعی تولید کلاژن های جدید که کارایی بهتری هم دارند به مرور و با گذشت زمانی در حدود ۳ تا ۸ ماه حاصل می گردد. لیفت پوست ممکن است در برخی نواحی مانند غبغب، پیشانی و گردن با سرعت بیشتری انجام شود.

پس از درمان ممکن است تورم های بسیار کم و بی اهمیتی قابل لمس وجود داشته باشد. عوارض خفیف و گذرای دیگر شامل کبودی ها و یا بی حسی های موقتی و کوچک در موارد نادر گزارش گردیده است.

چگونه ممکن است هایفو (دابلو) به عمق پوست نفوذ کند بدون اینکه هیچ زخمی یا قرمزی پوست ایجاد شود

یکی از ویژگی های هایفوتراپی هم دقیقا همین است. ناحیه روی پوست دچار مشکلی نمی شود و تمام اتفاقات در ناحیه زیرین رخ می دهد. امواج دابلو آنقدر قوی نیستند که بتوانند لایه بالایی پوست را دچار هر گونه مشکلی کنند. این امواج از روی پوست عبور کرده و به لایه زیرین می رسند. در لایه های زیرین پوست، این امواج با یک دیگر آمیخته می شوند. به همین دلیل قدرت زیادی پیدا می کنند. در نتیجه در این لایه ها، حرارتی بالغ بر 70 درجه سانتی گراد به وجود می آید. در نتیجه این واکنش ها، جوانسازی پوست اتفاق می افتد.

هایفوتراپی توسط دکتر رضا امیرزرگر در کلینیک زیبایی تهران

مزایای هایفوتراپی نسبت به سایر روش های جوان سازی

• غیر تهاجمی بودن این روش
• آسیب نرسیدن به سطح پوست و نداشتن عوارضی همچون سوختگی سطحی پوست و یا ایجاد لک بر روی آن
• بی خطر بودن این روش به دلیل عدم نیاز به عمل جراحی.
• دارای مادگاری و اثر طولانی مدت.
• نتیجه آن سریع و فوری است و هیچگونه عارضه ای با خود به همراه ندارد.
• هیچگونه درد و یا خونریزی با خود به همراه ندارد و در نتیجه بیمار نیاز به بستری نخواهد داشت.
• نیاز نداشتن به مراقبت های خاص پس از هایفوتراپی و نبود دوره نقاهت.
• بدلیل این که اشعه تابیده شده کاملا بی خطر و از نوع امواج صوتی است کاملا بی خطر می باشد.
• تعداد جلسات کم نسبت به سایر روش ها
• ایجاد کلاژن در بافت ها
• قابل استفاده در نواحی مختلف صورت از جمله گردن ، چانه ، گونه ، غبغب ، پیشانی
• این روش بر خلاف لیزر بر روی هر مدل پوستی قابل اجرا می باشد

عوارض جانبی هایفوتراپی

پس از درمان می توانید فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید. زیرا لایه های بالای پوست تحت تاثیر امواج پرتوان فراصوت آسیبی نمی بیند. در بعضی موارد ممکن است سرخی یا التهاب جزئی رخ دهد که به سرعت فرو می نشیند و برطرف می شود.

یک سری محدودیت و حساسیت به لمس و احساس سوزن سوزن شدن نیز ممکن است رخ دهد که طی چند هفته برطرف می شود. توصیه می شود حتما از محصولات ضد آفتاب استفاده نمایید تا اثر درمانی هایفوتراپی را طولانی تر حفظ نمایید.
در موارد خیلی محدود و نادر ممکن است کبودی یا احساس بی حسی در محل درمان رخ دهد که طی چند روز از بین می رود.

موارد منع مصرف

  • افراد دارای ایمپلنت های فلزی در محل درمان
  • ضربان ساز یا باتری قلب
  • مشکلات و نارسایی های خونی
  • تزریق سیلیکون در محل درمان
  • هایفوتراپی توسط دکتر رضا امیرزرگر در کلینیک زیبایی تهران

هایفو  یا ار اف سوزنی یا میکرونیدلینگ یا لیزر فراکشنال

کدام روش در سفت لیفت و کشیده شدن پوست شل و افتاده موثر ترند

تفاوت هایفو با سایر روش های جوانسازی

الف | در روش جوانسازی پوست با لیزر اربیوم یا لیزر سی او تو لایه اپی‌درم (بیرونی‌ترین لایه پوست) بطور دقیق سوزانده می‌شود تا پوست زیرین آن که صاف‌تر و جوان‌تر است ظاهر شود. این روش همچنین موجب فعال شدن کلاژن می‌گردد که باعث سفتی پوست صورت و گردن خواهد شد. در این روش ۳یا۴ جلسه نیاز است وبعد از هر جلسه بمدت ۵یا۶ روز پوست دچار سوختکی موقت میشود و نهایتا تاثیر اصلی لیزر سی او تو فراکشنال بر روی اسکار و ناهمواری های پوست و جوشگاها است و بر روی لیفت و سفت شدن صورت اثر ان نسبت به هایفوتراپی خیلی کمتر است

ب | ار اف سوزنی فزاکشنال را می‌توان برای سفت کردن پوست شل گردن و خط فک، لیفت و بهبود بافت ناحیه‌ی تحت درمان در صورت یا بدن مورد استفاده قرار داد. ار اف سوزنی امواج رادیوفرکوئنسی را از طریق میکرونیدل‌های مجزا اعمال می‌کند که باعث تحریک تولید کلاژن جدید از طریق آسیب مکانیکی و بهبودی آنها می‌شود. کل این فرایند بدون حرارت یا آسیب‌دیدگی بالای پوست قابل انجام است و در نتیجه دوره بهبودی آن جزئی بوده و برای تمام انواع پوست بی‌خطر است. همچنین تقریباً برای سفت کردن تمام نواحی بدن قابل استفاده است. ار اف سوزنی یک گزینه‌ی درمانی مناسب برای کاهش شل و افتادگی پوست صورت و گردن می‌باشد ولی تاثیر ان نسبت به هایفو خصوصا در لیفت صورت نسبتا کمتر است در ضمن برای نتیجه مطلوب نیاز به انجام ۳یا۴جلسه ار اف سوزنی می باشد در حالی که در روش هایفو تراپی معمولا ۱ جلسه در هر سال کافی می باشد

ج | میکرو نیدلینگ یک دستگاه بسیاز ارزان می باشد ( یک صدم قیمت ارف سوزنی یا فراکشنال }سوزن های ریزی بدون امواج یا اشعه لیزر با سرعت زیاد داخل پوست وارد و خارج میشود و باعث تحریک پوست و نهایتا کلاژن سازی میشود – در واقع مکانیسم ان شبیه ار-اف سوزنی و لیزر سی اوتو فراکشنال میباشد ولی چون امواجی از نوک سوزن به داخل پوست ساطع نمیشود تاثیر ان بسیار کمتر و عورض ان {مثل لک و تیره شدن پوست }بیشتر است مگر اینکه پزشک برای افزایش اثر ان بلافاصله بعد از میکرونیدلینگ از داروهای مزوتراپی با کیفیت بسیار خوب استفاده کند .

آیا هایفوتراپی را می‌توان جایگزین لیفت صورت محسوب کرد؟

در هایفوتراپی لایه عمقی پایه‌ای درمان می‌شود که در جراحی زیبایی نیز به آن پرداخته می‌شود، البته نتایج هایفوتراپی به چشمگیری و تاثیرگذاری لیفت جراحی صورت نیست. بااین حال این دستگاه به علت هزینه کمتر و مهمتر عوارض بسیار کمتر جایگزین مناسبی برای جراحی به شمار می‌آید، به ویژه برای افرادی که آماده برای جراحی نیستند یا تمایل به بهبود نتایج جراحی زیبایی دارند.

نظر خود را اضافه کنید

دکتر رضا امیرزرگر

تخفیف ویژه جراحی زیبایی بینی توسط دکتر رضا امیرزرگر

برای تخفیف ویژه با ما تماس بگیرید.