جراحی چانه

جراحی چانه (جینوپلاستی)

موقعیت چانه در صورت هم از نظر زیبایی و هم از نظر فانکشنال بسیار حائز اهمیت است. از نظر زیبایی موقعیت برجسته چانه، عقب رفته آن منجر به ظاهر نازیبا در بیماران میگردد و از نظر فانکشنال هم در بیمارانی که دارای آپنه ی خواب (Sleep Apnea) و خروپف در خواب هستند.

جلو آوردن چانه یکی از اقدامات درمانی در این بیماران است. همچنین در بیمارانی که لب ها به هم نمی رسند (Lip ineamplaxy) جلو آوردن چانه باعث اصلاح این وضعیت می گردد.

از چه مواردی در جراحی چانه استفاده می شود؟

برای جراحی چانه تنها دو نوع ایمپلنت با جنس سیلیکون یا مدپور وجود دارد.

مزایا و معایب ایمپلنت با جنس سیلیکون یا مدپور

ممکن است ایمپلنت های سیلیکونی بعد از جایگذاری در بدن دچار واکنش های شیمیایی شوند یا کمی حرکت کنند، اما مدپورها چسبندگی بهتری دارند، کمتر حرکت می کنند و به ندرت واکنش می دهند. اگرچه در قدیم ایمپلنت سیلیکونی کاربرد بیشتری داشت اما امروزه ایمپلنت های مدپور بیشتر مورد توجه هستند.

سوالات متداول

در گذشته جراحان از ایمپلمنت های سیلیکونی استفاده می کردند. این تغییرات مشهود بود زیرا سیلیکون در اثر فشارهای احتمالی به ناحیه از محل جایگذاری خود، سر می خورد اما انواع جدید ایمپلنت یا مدپور به دلیل چسبندگی خوبی که با بافت بدن دارند معمولا از همان ابتدا که جراح توازن اولیه را برای ایمپلنت و صورت بیمار برقرار می کند، ایمپلنت از جای خود تکان نمی خورد. البته انتخاب اندازه ایمپلنت و نحوه پیچ گذاری های ظریف در ثابت ماندن این پروتز ها، اهمیت دارد و به تجربه و دانش جراح پلاستیک بستگی دارد.

در انواع ایمپلنت های مدپور این احتمال کم است اما در صورت استفاده از ایمپلنت های سیلیکونی، این امکان وجود دارد. البته باید به این مورد توجه کرد در صورتی که جراح به هر دلیلی ایمپلنت مدپور را تثبیت نکرده باشد و لازم باشد با جراحی مجدد آن را جابجا کند، احتمال ایجاد چسبندگی در ناحیه بالا می رود.

بیماری که کاندید جراحی ایمپلنت چانه است باید رشد فکی کاملی داشته و به مرحله تثبیت وضعیت فکی رسیده باشد. اگر بیمار میانسال است و با توجه به اطلاع رسانی های گسترده امروزی به این جراحی علاقه مند شده اما نمی داند که از نظر سنی کاندید مناسبی هست یا خیر باید بگویم که جراحان برای این جراحی حد بالای سنی را نمی بینیم اما دقت می کنیم که بیمار در وضعیت مناسبی تصمیم به این جراحی گرفته و همسر او هم نسبت به این تصمیم راضی باشد.گاهی راه حل های جایگزینی برای پروتز وجود دارد مثلا نمایان تر کردن چانه به کمک جراحی و … . به عنوان جراح بهترین راه حل ها را پیشنهاد می دهیم و اجازه می دهیم بیمار با دید وسیع تری تصمیم بگیرد. زیرا بسیاری از محققان و مولفان منابع جراحی پلاستیک، معتقدند شکل دادن به بافت های بدن بیمار بهتر از وارد کردن جسم خارجی به بدن اوست.

نظر خود را اضافه کنید

    شما با ذخیره و مدیریت داده های خود توسط این وب سایت موافقت می کنید.